KUI VAID KORRAKS MEENUB MÜRTSUVA PILLI AJALUGU!
Eesti I Üldlaulupidu toimus 18.– 20. juunil 1869. aastal Tartus. Ajaloolisel Laulupeol osales 4 orkestrit 56 puhkpillimängijaga ja 822 lauljat . Nõnda, et juba esimesel laulupeol olid pillimehed rõõmsalt kohal. Esimesed puhkpilliorkestrid meie kallil kodumaal alustasid alalist tegevust just Tartu ümbruses (Väägvere Pasunakoor, Torma Pasunakoor ja teised orkestrid).
I Vabariiklik puhkpillimuusika päev toimus 3. juulil 1965. aastal Tartus Tähtvere lauluväljakul. Eestvedajateks olid Tartu Kultuurihoone Puhkpilliorkester (tänane Puhkpilliorkester Tartu) ja orkestri legendaarne peadirigent Ando Rannu. Kindlasti aitas peo ettevalmistamisele kaasa Kultuurihoone pere.
I Rahvusvahelised puhkpillipäevad toimusid Tartus 1991. aastal. Suure festivali eestvedajateks olid meie dirigendid Ilmar Lääne, Aadu Regi ja taas Tartu Kultuurihoone Puhkpilliorkester (tänane Puhkpilliorkester Tartu). Külas olid sõbrad Iirimaalt - Limericki Linna Puhkpilliorkester ja muidugi puhkpilliorkesterid üle kogu meie Riigi.
1995. aastal toimusid Tartu Puhkpillipäevad, kus esinesid teiste hulgas Kotka Linna Puhkpilliorkester Soomest ning Tartumaa puhkpilliorkestrid. Selle ilusa peo eestvedajateks olid Sirje Ginter ja Kaido Otsing, abis olid ka meie orkestrivanem Heini Trikkant ja dirigent, muusik Margus Kasemaa.
Aastaid toimusid Tartu kesklinnas dirigent Margus Kasemaa eestvedamisel ja organiseerimisel Tartu Promenaadimuusika "Emajõe suvi" üritused. Ikka, et kõlaks Tartu suves mõnus puhkpillimuusika. Igal suvel ja igal nädalal esinesid puhkpilliansamblid, puhkpilliorkestrid, ansamblid, pillikoorid, bigbandid.
Rahvusvahelise puhkpillifestivali "Mürtsub pill" alguse juures olid dirigent Kaido Otsing, muusik Toomas Peterson ja Margus Kasemaa. Aeg on nüüd näidanud, et puhkpillimuusikud vajavad oma enda mängupidu - laulupidu - festivali. Kahjuks annavad meie suured laulupeod puhkpillimuusikale üha vähem ruumi ja olemist. Nõnda on märkamatult saanud festivalist südameasi meie väikesele sõpruskonnale ja dirigent Margus Kasemaale.
Oluliseks abiliseks festivali kunstilisele juhile, on Tartu Rivitrummide Ansambli kuntstiline juht Helen Kasemaa.
2014. aastal toimus 10. Rahvusvaheline puhkpillifestival "Mürtsub pill" ja Tartu Laulupidu. Tartu Laululaval esines ühispuhkpilliorkestris 1558 puhkpillimuusikut ja seda just tänu Tartu Laulupeo koostööle meie festivaliga. Palju rõõmsam ja suurejoonelisem oli tänu heade orkestrite osalemisele ka laulupeo rongkäik.
Aastal 2015 toimus suurejooneline, südamlik, sõbralik ja rahvusvaheliselt tõeliselt hästi õnnestunud 11. Rahvusvahelise puhkpillifestivalini "Mürtsub pill".
04.- 05.08.2017 kõlas Tartus suurejooneline 12. Rahvusvaheline puhkpillifestival "Mürtsub pill".
Ikka on Tartus toimunud laulupeod, puhkpillipäevad, suvemuusika ja ikka on kohal olnud puhkpilliorkestrid. Kohtumiseni 10.- 12.08.2018 Tartus, kui kõlab 13. Rahvusvaheline puhkpillifestival "Mürtsub pill". Taas oleme koos festivali lavadel. Nüüd on meid pea nõnda palju, kui I Üldlaulupeol osalejaid. Kas pole tore ja ilus, et see kõik on toimunud ja toimub ikka just Tartus. Hoiame siis koos seda imelist pillimeeste pidu ja kohtume jälle Tartus, ikka Mürtsub pillil! Tänu kõigile, kes tulevad, kuulavad, naudivad, tantsivad, vaatavad, mängivad ja poetavad hea sõna pillimehele.
Aeg läheb ja peagi on algamas uus mürts - 14. Rahvusvaheline puhkpillifestival "Mürtsub pill". Ka seekord toimub pillimeeste suvine festival Tartus (10.08.-11.08.2019), kuid hoopis Raadil, Eesti Rahva Muuseumis. Tule siis kaema!Festivali kunstiline juht Margus Kasemaa