KUI VAID KORRAKS MEENUB AJALUGU! 


I üldlaulupidu toimus 18.–20. juunil 1869. aastal Tartus. Laulupeol osales 4 orkestrit 56 puhkpillimängijaga ja 822 lauljat .

Esimesed puhkpilliorkestrid alustasgid tegevust just Tartu ümbruses (Väägvere, Torma ja teised orkestrid). 

I Vabariiklik puhkpillimuusika päev toimus 3. juulil 1965. aastal Tartus Tähtvere lauluväljakul. eestvedajaiks olid Kultuurihoone Puhkpilliorkester 

(tänane Puhkpilliorkester Tartu) ja orkestri legendaarne  peadirigent Ando Rannu.

I Rahvusvaheline puhkpillipäev toimus Tartus 1991. aastal, eestvedajateks olid dirigendid Ilmar Lääne ja Aadu Regi ja külas olid sõbrad Iirimaalt.

1995. aastal  toimusid Tartu Puhkpillipäevad, kus esinesid teiste hulgas Kotka Linna Puhkpilliorkester Soomest ning Tartumaa puhkpilliorkestrid. 

eestvedajaiks olid Sirje Ginter ja Kaido Otsing, abis oli ka Margus Kasemaa.


Aastaid toimusid dirigent Margus Kasemaa eestvedamisel ja organiseerimisel Tartu Promenaadimuusika "Emajõe suvi" üritused.

Rahvusvahelise puhkpillifestivali alguse juures olid Kaido Otsing, Toomas Peterson ja Margus Kasemaa. Aeg on näidanud, et 

puhkpillimuusikud vajavad oma enda laulupidu - festivali. Märkamatult on Margus Kasemaale saanud festivalist südameasi. 

2014. aastal toimus 10. Rahvusvaheline puhkpillifestival "Mürtsub pill" ja Tartu Laulupidu. Laululaval oli 1558 puhkpillimuusikut  ja 

seda just tänu Tartu Laulupeo koostööle meie festivaliga. Rõõmsam ja suurejoonelisem oli tänu orkestrite osalemisele ka laulupeo rongkäik.

Aastal 2015 toimus suurejooneline, rahvusvaheline ja hästi õnnestunud 11. Rahvusvahelise puhkpillifestivalini "Mürtsub pill". 


Ikka on Tartus toimunud laulupeod, puhkpillipäevad, suvemuusika ja ikka on kohal olnud puhkpilliorkestrid. 

Taas oleme koos festivali lavadel. Nüüd on meid nõnda palju, kui I Üldlaulupeol osalejaid.  

Kas pole tore ja ilus, et see kõik on toimunud ja toimub ikka just Tartus. 

Hoiame siis koos seda imelist pillimeeste pidu ja kohtume jälle Tartus, ikka Mürtsub pillil!


Kohtumiseni 04.-05.08.2017 Tartus, kui jälle kõlab 12. Rahvusvaheline puhkpillifestival "Mürtsub pill".Tänu kõigile, kes tulevad, kuulavad, naudivad, tantsivad, vaatavad ja mängivad.


Festivali kunstiline juht Margus Kasemaa